Klient na wage złota – czyli sprzedajemy auto w 2014 r.

Sprzedaż samochodu do skupu aut to z pewnością najszybsza i najwygodniejsza forma sprzedaży samochodu jaka jest dostępna na rynku motoryzacyjnym obecnie. Osoby jednak które chcą otrzymać za samochód cenę wysoką lub wyższą niż rynkowa niejednokrotnie jednak decydują się na samodzielną sprzedaż auta. W obecnej sytuacji na rynku samochodów osobowych – każdy Klient a nawet telefon od potencjalnie zainteresowanego Klienta jest na wagę złota. Dlatego też przedstawiamy kilka porad dla osób sprzedających samochody aby sprzedaż samochodu była możliwie mało uciążliwa oraz aby nie zmarnowały żadnej potencjalnej możliwości sprzedaży samochodu.

Gdy już wystawimy ogłoszenie powinniśmy przygotować się do rozmowy z Klientem który zadzwoni do nas w sprawie samochodu.

Głównym celem rozmowy telefonicznej jest zainteresowanie dzwoniącego naszym samochodem, z uwagi na to że na polskim rynku motoryzacyjnym nie brakuje oszustów ważnym aspektem jest także pozyskanie zaufania dzwoniącej osoby. Niestety nie jest to takie proste jak w przypadku sprzedaży innej rzeczy używanej – wiadomo, że każdy samochód używany ma swoje mankamenty – wielu jednak kupujących – gdy zobaczy w ogłoszeniu informacje, że pojazd jest w stanie dobrym lub też bardzo dobrym ma o nim mylne wyobrażenie. Większość kupujących z którymi będziemy mieli kontakt to osoby które pod pojęciem stan bardzo dobry rozumieją, że samochód jest w takim stanie jak te które są do kupienia w salonie i tak też będą nami rozmawiali. Jest to bardzo irytujące zwłaszcza gdy jest to nasza 2-3 rozmowa z Klientem na którą poświęcamy 20 min naszego cennego wolnego czasu – jednak parsknięcie „po nowe to do salonu” z pewnością nie przybliży nas do pozytywnego zakończenia transakcji. Na wszystkie pytania powinniśmy odpowiadać rzeczowo oraz rzetelnie tolerując przy tym także pytania głupie oraz zupełnie niedorzeczne a takich z pewnością także nie zabraknie.

 

Należy pamiętać, że Klient który dzwoni do nas w sprawnie naszego samochodu w danej chwili prawdopodobnie „żyje” jego kupnem – wie wszystko o danym modelu i jego wyposażeniu a także prawdopodobnie dużo czyta o jego usterkach na forach motoryzacyjnych. W dodatku jest po prześledzeniu kilkunastu artykułów typu „jak bezpiecznie i tanio kupić bardzo zadbany samochód” napisanych w większości przez osoby które mają wyidealizowany sposób spojrzenia na rynek motoryzacyjny a zgadzają się co do jednego, że 1 lakierowany element na samochodzie świadczy o jego historii powypadkowej. Wobec powyższego musimy być przygotowani na opowieść o samochodzie i jego historii z uwzględnieniem najmniejszych szczegółów oraz szczegółowym wyliczeniu wposażenia jakie posiada samochód. To jednak ta prostsza cześć zadania gdyż mogą się zdarzyć także pytania typu – ile silnik ma cylindrów, na jakim oleju jeździ, jaki ma rozrząd czy jakich części używał mechanik podczas serwisu.

Podczas rozmowy telefonicznej musimy pamiętać, że tego „ typu” Klient który zadaje taki zakres pytań na miejscu nie omieszka sprawdzić równie dokładnie samochodu na miejscu. Jeśli nasz samochód posiada jakieś wady to zdecydowanie musimy o tym poinformować takiego Klienta aby uniknąć na miejscu nieprzyjemnych komentarzy. Poza tym zdarza się, że kupujący jest w stanie zaakceptować pewne wady ale tylko jeśli dowie się o nich od sprzedającego – jeśli sam odkryje je na miejscu z pewnością straci do nas zaufanie i nie kupi samochodu. Należy także pamiętać o regulacjach prawnych dotyczących ukrycia wady przed kupującym – nawet jeśli uda nam się sprzedać samochód – taki kupujący na pewno z czasem upomni się o swoje i nie będzie to dla nas przyjemna sytuacja gdyż w przypadku rozprawy w sądzie jesteśmy zasadniczo na przegranej pozycji. Pamiętaj także aby nie dać się wciągnąć w negocjacje ceny przez telefon. Nie ma to zasadniczo większego sensu gdy sprzedający nie widział naszego samochodu więc nawet tak naprawdę nie wie za co negocjuje cenę – ponadto otwiera to pole do dużej negocjacji ceny przez kupującego na miejscu a przecież chcemy sprzedać samochód jak najdrożej – inaczej przecież już dawno byśmy sprzedali samochód szybko i bezpiecznie w skupie aut www.szybkosprzedajauto.pl :)